DM - 1. a 2. kolo

Sokol Železnice A   -  Sokol 2 Hradec Královén D   7 : 10

Po letní pauze začala 22.09. dlouhá a náročná sezóna pro naše muže, nováčky divizní soutěže.

V prvním utkání jsme hostili  velmi silné družstvo Sokol 2 Hradec Králové – D. I když „jen“ „D“, nutno poznamenat, že špičky tohoto oddílu „válí“ extraligu. V úvodních čtyřhrách jsme neuspěli, když Horák s Vyskočilem nenašli žádnou zbraň proti Čepelkoví s Kačerem a podlehli poměrně hladce 0:3.To na vedlejším stole se mohl zrodit dobrý výsledek, ale ani dva „mečboly“ nestačily ke srovnání stavu a tak hosté upravili na 0 : 2.

V úvodní dvouhře statečně bojoval Zdenda Frýba, ale mladý nadějný Brát ho v pátém setu přehrál. Lépe se vedlo Honzovi Rohlíčkovi s Mynářem a v pěti setech nakonec zvítězil a celkově tedy 1 : 3. V dalším utkání si odbyl mistrovskou premiéru Péťa Vyskočil, naše posila z Hořic, a prokázal své kvality rovněž v pětisetové bitvě, kterou dotáhl do vítězného konce a upravil na celkových 2 : 3. Na vedlejším stole byla velká naděje na vyrovnání výsledku, ale nestalo se. Karel Horák měl tři „mečboly“ proti Kačerovi, nepodařilo se. Místo naděje na vyrovnání je stav 2 : 4. V dalších dvou utkáních jsme jasně tahali za kratší konec, hostující Brát si jasně poradil s Rohlíčkem 0:3 a ani Horákovi se lépe nevedlo s Mynářem a tak hosté odskakují na 2 : 6, Stav, který nevěští nic dobrého mají možnost změnit Vyskočil s Frýbou a také se to oběma daří. Vyskočil-Kačer 3:1 a Frýba s Čepelkou 3:2. Stav utkání 4 : 6. V dalším utkání potvrzuje svoji velmi dobrou hru a zdolává Horáka 2:3 ale na vedlejším stole nedává Vyskočil žádnou šanci Mynářovi a vítězí 3:0. Celkový stav je tedy 5 : 7. Naději na dobrý výsledek vykřesává Frýba s Kačerem, kterého hladce zvládá 3:0, ale vítr z plachet nám bere výborný Čepelka., který odrazil Rohlíčkovi dva „mečboly“ a místo vyrovnání stavu, vedou hosté 6 : 8. Naděje na dobrý výsledek ještě žije po až nečekaně hladkém vítězství Vyskočila nad Brátem 3:0. Stav utkání 7 : 8. To byl ovšem také poslední bod z naší strany. Zbývající dvě utkání „šla“ za hosty Rohlíček-Kačer 0:3 a Frýba-Mynář 2:3.

Co říci závěrem, při lepší konstalaci dohrávek jsme mohli dosáhnout i nerozhodného výsledku. Škoda těch „mečbolů“, ale i tak naše družstvo podalo solidní výkon a tak jsme čekali na odpoledního soupeře, který v loňské sezóně obsadil 4. místo – Sokol Stěženy. Byla to pravá stolnětenisová bitva a celkový čas trvání – přesně 3 hodiny hovoří zcela jasně za vše. Pochvalu si jistě zaslouží Petr Vyskočil, který jistě předvedl velmi solidní výkon. Frýba s Rohlíčkem hráli svoje možnost, škoda Honzovy koncovky, kde se musí více koncentrovat. Horák zůstal tentokrát bez bodu, následek drobného zranění. Tak snad tedy příště.

Statistika: Vyskočil 4, Frýba 2, Rohlíček 1, Horák 0

Sokol Železnice – A  -  Sokol Stěženy – A   10 : 8

Odpolední utkání bylo zahájeno o pár minut dříve, zřejmě jako předzvěst Dlouhé a náročné bitvy. Naši hráči měli v nohách velmi těžké dopolední utkání, hostující hráči na tom byli lépe po vítězství v sousedních Valdicích.

Naše sestava byla shodná s dopolední a tak nastoupil Frýba s Rohlíčkem proti Rákosníkovi s Kodymem kde naši podlehli 2 : 3 a Horák s Vyskočilem měli za soupeře Součka s Dufkem se kterými zvítězili 3:1 a tak celkový stav byl 1 : 1.

K prvním dvouhrám nastoupil Zdeněk Frýba proti nejstaršímu hráči soutěže Josefu Rákosníkovi  - ročník (1934!!!) a podlehl mu 0:3.Rohlíček si tentokrát dal pozor na koncovku a zvítězil 3:2 a srovnal na 2 : 2. Horák se „našel“ a hladce poráží Kodyma 3:0 a vyskočil hraje se Součkem o set dle a vítězí 3:1 a upravuje na 4 : 2.Rohlíček bojuje s Rákosníkem v razanci a v pestrosti má jasně navrch, ale strojově přesná obrana Rákosníka mu dělá velké potíže. Nakonec v pátém setu stojí rovněž před vítězstvím, ale závěrečné dva „mečboly“ opět nezvládá a Rákosník triumfuje a snižuje na 4 : 3.Vše však napravuje Kája Horák s Dufkem, kterému „dovolil“ celkem 12 míčků a zvyšuje tak na  5 : 3. Dále si Vyskočil poradil s Kodymem 3:0 ale Frýba v pětisetovém utkání podléhá Součkovi a celkově tedy 6 : 4. Dále Horák nenachází recept na Rákosníka, kterému snadno podléhá 1:3 a Vyskočil povoluje Dufkovi celkem 14 míčků a vítězí 3:0 a upravuje na 7 : 5.Stav velmi nadějný, který bude vyžadovat dokonalou koncentraci na hru. Frýba s Kodymem a Rohlíček se Součkem svoje utkání pravdy zvládli a oba zvítězili 3:2 a celkově tedy 9 : 5. Nerozhodný výsledek tedy zajištěn a první dva body doma. Máme naději na víc a chceme také víc. Ale takováto utkání jsou velmi „ošidná“. Ze zbývajících 4 utkání potřebujeme jednou zvítězit a dosáhnout tak nav premiérové divizní vítězství. Stane se to??? Hned následující utkání to mohou potvrdit, ovšem nestává se to. Vyskočil bojuje s Rákosníkem. Úžasný chytrost, koncentrace a pečlivost obrany Rákosníka triumfuje nad dynamickou hrou Vyskočila a tak utkání pokračuje dál 9 : 6. Zvrat se nepodařil ani Frýbovi se Součkem, kde utkání rovněž končí po pěti setech ve prospěch hostí a hosté celkově snižují na 9 : 7. Vidina úspěšného výsledku se vzdaluje a rozhodují nervy.Z možná jasného výsledku se stává drama když Rohlíček vůbec nestačí na Kodyma, kterému podléhá 1:3 a celkový stav je tedy 9 :8!!!

Kdyby nám někdo řekl před utkáním že bude nerozhodný výsledek, tak to všichni bereme jako dobrý vstup do soutěže. Nyní je ale vše úplně jinak z celkem jasného utkání se stává pravé drama. Horák už vůbec nepočítal, že ke stolu ještě dnes nastoupí, už byl vysvlečen a čekal, že utkání ukončí a rozhodnou spoluhráči. Ale nestalo se a tak má drama poslední dějství v podobě utkání Horák-Souček. Je to rovněž pětisetová bitva. První set vyhrává souček hladce a povoluje Karlovi pouze 5 míčků. V druhém Horák těsně oplácí 11:9 a ve třetím tuhne domácím krev v žilách, Souček vítězí 12:14 a hosté jsou blízko k vyrovnání stavu. Horák se však koncentruje a ždíme sebe poslední zbytky sil a svého umění a srovnává na 2:2 po setu 11:3. O celkové výsledku tedy rozhodne poslední pátý set. Za obrovského povzbuzování domácího publika nakonec Karel dosahuje kýženého vítězství 11:7 a upravuje na konečných 10 : 8.

Po posledním jedenáctém míčku se v domácí herně ozvala obrovská rána, jak všem popadaly kameny ze srdce a herna  vybuchla v nadšení. První divizní vítězství je na světě. Hra trvala neskutečné 3 hodiny a 33 minut. Úplné absolutorium ovšem zaslouží hostující Josef Rákosník, který ve svých letech hraje neuvěřitelný stolní tenis a zúročuje tak své ligové zkušenosti z z dávných a dřívějších let. V tomto věku – klobouk dolů!!!! Naši hráči podali všichni dobrý výkon. Dvě pětisetové koncovky, kde jsme měli „mečboly“ byly však proti hráči dne Rákosníkovi.

Statistika: Horák, Vyskočil 3,5, Rohlíček 2, Frýba 1